A technika a lélekből szülessen meg, ne a mechanikából.

Liszt Lina Ramannak
A tehetség napja 2023

2023. február 12. 14.00-19.00

Solti terem, I. előadóterem, X. és XXIII. terem, Kupolaterem

A tehetség napja 2023 A Zeneakadémia saját szervezésű programja

Fellépnek: A Zeneakadémia növendékei és tanárai

2018-ban rendezte meg a Zeneakadémia először A tehetség napja címmel azt az egynapos programot, amelynek célja, hogy közönségünk betekinthessen „a kulisszák mögé”, képet kaphasson arról, hogyan is zajlanak az egyetem hétköznapjai, a tanórák, illetve sok esetben először találkozhasson azokkal a fiatal tehetségekkel, akik pár év múlva talán a zenei élet új csillagai lesznek. A nap nyitóeseményeként a Liszt Ferenc Kamarazenekar közreműködésével a Solti teremben népszerű versenyművek hangzanak el az egyetem növendékeinek közreműködésével, majd több rövid koncerten hallhatják a látogatók a rendkívüli tehetségek, azaz a 18 év alatti „csodagyerekek”, valamint az elmúlt hónapokban jelentős versenyeredményt elérő hangszeres diákok játékát, az Ének Tanszék hallgatói pedig egy fergeteges gálakoncerten mutatják be a náluk zajló munkát. A nap folyamán kerekasztal-beszélgetésen, zenetörténeti előadáson, az alkalmazott zeneszerzés szak korábbi vizsgafilmjeinek vetítésén vehetnek részt a látogatók, de Kováts Péter, Szentpáli Roland és Fülei Balázs vezetésével azt is megnézhetik, hogyan zajlik egy hegedű-, tuba- vagy kamarazene-óra.

 

14.00, Solti terem

A Zeneakadémia tehetségei és a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Vivaldi: C-dúr trombita-kettősverseny, RV 537

Huszti Boldizsár BA III., Fleischer Bence Zoltán BA III. (trombita)

Vivaldi: g-moll cselló-kettősverseny, RV 531

Schmalzl Ella RTK, Jeong Jin Seok RTK (cselló)

Franceschini: D-dúr szonáta két trombitára, vonósokra és basso continuóra

Pusztaszegi Ákos MA I., Matej Vukic Erasmus (trombita)

Cherubini: 2. szonáta kürtre és vonószenekarra (tubaátirat)

Vincze Nándor BA III. (tuba)

Doppler: Andante és rondo, op. 25

Pintér Anna BA I., Mendik Ágnes MA I. (fuvola)

Saint-Saëns: Bevezetés és rondo capriccioso, op. 28

Gertler Teo RTK (hegedű)

 

Liszt Ferenc Kamarazenekar (művészeti vezető: Várdai István, koncertmester: Tfirst Péter)

Műsorvezető: Tóth Endre

 

__________

 

15.30, X. terem

Versenygyőztesek I. • Bakó Noémi szaxofonkoncertje

Borne: Fantaisie brillante a Carmen témáira
Takács: Két fantasztikum, op. 88

Bakó Noémi BA I. (szaxofon), Thiago Bertoldi (zongora)

 

__________

 

15.30, Kupolaterem

Fülei Balázs kamarazene-órája

Fülei Balázs Liszt-díjas zongoraművész, a Kamarazene Tanszék vezetője ad betekintést a kamarazene-órák műhelytitkaiba.

Közreműködnek: Fóris Zsófia BA II. (hegedű), Forgó Boglárka BA II. (cselló), Lescsinszky Áron BA II. (zongora)

 

_______

 

16.00, I. előadóterem

Zenetudományi előadás • Németh Kira (MA I.)

A weimari hercegnő, aki zenét is szerzett – Gondolatok Anna Amalia von Braunschweig-Wolfenbüttel művészeti tevékenységéről

 

__________

 

16.30, XXIII. terem

Hegedűóra Kováts Péterrel

Kováts Péter Bartók–Pásztory-díjas hegedűművész, az Auer Trió tagja, a Mendelssohn Kamarazenekar alapítója és a Zeneakadémia hegedű- és kamarazene-tanára növendékei közreműködésével nyilvános órán ad betekintést az egyetemi hegedűoktatás műhelytitkaiba.

 

__________

 

16.30, X. terem

Versenygyőztesek II. • Oláh Vilmos gitárkoncertje

Rodrigo: Aranjuezi concerto

Oláh Vilmos BA II. (gitár), Boross Szilvia (zongora)

 

__________

 

17.00, Kupolaterem

Versenygyőztesek III. • Mohácsi Benjámin és Simon András ütőhangszeres koncertje

A. és J. Philidor: Induló két pár üstdobra

Stockhausen: Vibra-Elufa

J. S. Bach: d-moll kétszólamú invenció, BWV 775

J. S. Bach: B-dúr kétszólamú invenció, BWV 785

Alexej Gerassimez: Asventuras

Steve Reich: Nagoya Marimbas

Mohácsi Benjámin BA I., Simon András BA III. (ütőhangszerek)

 

__________

 

17.00, I. előadóterem

Kerekasztal-beszélgetés

A beszélgetés résztvevői:

  • Dr. Vigh Andrea rektor
  • Dr. Kutnyánszky Csaba oktatási rektorhelyettes
  • Fekete Gyula nemzetközi és tudományos rektorhelyettes
  • Dr. Nemes László Norbert, a Kodály Intézet igazgatója
  • Benkő Szabolcs, a Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Szakgimnázium igazgatója
  • Péteri Lóránt, a Zenetudományi Tanszék vezetője

__________

 

17.30, Solti terem

Az Ének Tanszék bemutatkozása

Evening Rise

Dolhai Luca, Hunyadi Donatella, Veleczki Ramóna, Mészáros Gréta, Papp Zoltán, Bán Balázs (BA ének)

Három reneszánsz angol dal

Havas-Horváth László BA I. (ének), Gyárfás Balázs BA II. (gitár)

Purcell: „Come, come, come, let us leave” – a tündérek duettje A tündérkirálynő című opera első felvonásából

Dolhai Luca, Bán Balázs BA II. (ének), Rátkay Áron BA I. (cselló)  

J. S. Bach: „Seele, deine Spezereien” – ária a Húsvéti oratóriumból, BWV 249

Dolhai Luca BA II. (ének), Takács Dorottya (fuvola), Rátkay Áron (cselló)

J. S. Bach: „Quia fecit mihi magna” – ária a Magnificatból, BWV 243

Bán Balázs BA II. (ének), Rátkay Áron (cselló)

Mozart: „Hm! Hm! Hm!” – Papageno, Tamino és a három dáma kvintettje A varázsfuvola című opera első felvonásából

Tuznik Natália MA II., Veleczki Ramóna BA I., Hunyadi Donatella BA II., Papp Balázs MA I., Csölley Martin TMA (ének)

Mozart: „Bald prangt, den Morgen zu verkünden” – a három fiú és Pamina jelenete A varázsfuvola című opera második felvonásából

Híves Boglárka MA I., Garics Laura BA II., Szikora Adél BA I., Hunyadi Donatella BA II. (ének)

Mozart: „Soll ich dich, Theurer! nicht mehr sehʼn?” – Pamina, Sarastro és Tamino tercettje A varázsfuvola című opera második felvonásából

Fenyvesi Gabriella MA I., Szeleczki Artúr MA II., Jóhannsson Aron Ottó MA II. (ének)

Kodály: „A csitári hegyek alatt” – a leány és a legény kettőse a Székely fonó című daljátékból

Fenyvesi Gabriella, Papp Balázs MA I. (ének)

Steve Reich: Clapping Music

A koncert összes előadója

 

Felkészítő tanár és közreműködik: Dallos Erika (csembaló, zongora)

Főtárgy tanárok: Halmai Katalin, Kertesi Ingrid, Meláth Andrea, Marton Éva, Fried Péter, Iván Ildikó, Kiss B. Atilla

 

__________

 

17.30, X. terem

Tubaóra Szentpáli Rolanddal

Szentpáli Roland, a Zeneakadémia Fúvós Tanszékének tubatanára a nyilvános órán Vincze Nándor BA III. és Péterszegi Balázs BA I. növendékeivel vezeti be a közönséget a tubaoktatás műhelytitkaiba.

Közreműködik: Farkas Sugii Yuki (zongora)

 

__________

 

18.00, I. előadóterem

Bemutatkozik az alkalmazott zeneszerzés

BA és MA hallgatók filmzenéi

A korábbi évek legjobb diplomafilmzenéit mutatjuk be. A vetítés folyamatos, 19.00 óráig bármikor be lehet kapcsolódni.

 

__________

 

18.00, XXIII. terem

A Rendkívüli Tehetségek Képzőjének zongorakoncertje

Chopin: Asz-dúr („Hárfa”) etűd, op. 25/1

Bartók: Román népi táncok, BB 68

Csibi Orsolya (zongora)

Mendelssohn: Rondo capriccioso, op. 14

Takács: Toccata, op. 54

Kádár Viktória (zongora)

Chopin: 2. (b-moll) scherzo, op. 31

Zhou Jiale (zongora)

Prokofjev: 1. (f-moll) zongoraszonáta, op. 1

Pálmai-Balla Dávid (zongora)

Liszt: 1. Mefisztó-keringő

Szaniszló Attila (zongora)

 

A Rendkívüli Tehetségek Képzőjében olyan kiemelkedő kvalitású fiatal muzsikusnövendékek tanulnak, akik még általános vagy középiskolai tanulmányaikat folytatják, de a zenei képzést emellett a legmagasabb szinten kapják meg a Zeneakadémia mestereitől. A programot bevezeti, és a fiatal tehetségeket bemutatja: Eckhardt Gábor, a Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének zongoratanára.

 

Rendező:

Zeneakadémia Koncertközpont

Jegyár:

1 500 Ft