Magyarország, ahol ma is alig élnek többen tízmilliónál, annyi muzsikust és oly sok kiváló zeneművet adott a világnak. Hálás vagyok, hogy ott születtem, és ott tanulhattam.

Solti György
Magyar Kincsek Ünnepe – 1. koncert

2021. október 23. 11.00-12.00

Nagyterem

Magyar Kincsek Ünnepe – 1. koncert

Magyar népi hangszerek

Dubrovay László: Hangtáj Magyarország
Kiss Gy. László tárogató bemutatója
Dubrovay László: Tárogató kvintett
Dubrovay László: Versenymű magyar népi hangszerekre és zenekarra

Kiss Gy. László (tárogató), Szalai András (cimbalom), Lányi György (duda, doromb), Németh András (tekerőlant), Juhász Zoltán (erdélyi furulya, tilinkó)
Korossy Vonósnégyes: Korossy-Khayll Csongor, Tóth Kristóf (hegedű), Osztrosits Éva (brácsa), Devich Gergely (cselló)
Concerto Budapest
Vezényel: Keller András

„A népi kultúra minden területen olyan őserővel, energiákkal, örökérvényű közlendőkkel rendelkezik, hogy minden idők művészetének kimeríthetetlen kincsestára.” Így vall a népi kultúra erejéről Dubrovay László, akinek életművében kiemelt helyet foglalnak el azok a népzenei ihletésű kompozíciók, melyekből most a Concerto Budapest Magyar Kincsek Ünnepén hallhatunk egy különleges válogatást. Dubrovay a 20–21. század nemzedékének egyik legtermékenyebb magyar komponistájaként évtizedek óta foglalkozik azzal, hogy a népzenei elemeket – a különböző zenei paraméterek területén új módon – beépítse saját zenei nyelvébe. Mélyen érdeklik őt a népi hangszerek különleges hangszínei és a bennük rejlő játéktechnikai lehetőségek. A Hangtáj Magyarország című művének alapját például olyan magyar népi hangszerek hangjai adják, mint például a kanásztülök, töröksíp, vagy koboz. Már hangszerösszeállításánál fogva is különleges darabja a Tárogató kvintett, mely tárogatóra és vonósnégyesre született. Dubrovay a milleniumra komponálta meg népi hangszerekre és zenekarra írt Concertóját, mellyel ugyancsak elengedhetetlenül kapcsolódik a magyar kultúrához és gyökerekhez.

Rendező:

Concerto Budapest

Jegyár:

1 500 Ft