Nemzetközi könyvtáros találkozón vettek részt a Zeneakadémia munkatársai
A zenei gyűjtemények nemzetközi szervezete, az International Association of Music Libraries, Archives and Documentation Centres (IAML) július 6‒11. között Salzburgban tartott éves kongresszusán intézményünk is képviseltette magát.
A Zeneakadémia Könyvtára 1965 óta tagja a zenei könyvtárak, archívumok és dokumentációs központok tevékenységét és nemzetközi együttműködését elősegítő szervezetnek. Az IAML évente más-más országban megrendezett nemzetközi konferenciája értékes lehetőséget kínál a szakma fejlődésével kapcsolatos nemzetközi tájékozódásra, tapasztalatcserére, az aktuális témák megvitatására és kapcsolatépítésre. Idén a világ 31 országából több mint 400 résztvevő ‒ köztük nyolc magyar szakember ‒ érkezett az ötnapos találkozóra.
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Könyvtárának 150 éves történetéről, gyűjteményének és feladatainak alakulásáról Dr. Illyés Boglárka megbízott könyvtárigazgató (a képen balról a 2.) tartott előadást, míg Dr. Szabó Ferenc János (a képen jobbról az 1.), a Zeneakadémia tanára, egyben a IAML Magyar Nemzeti Csoportjának elnöke a pécsi Ciszterci Gimnázium 1941 és 1944 között működött diákrádiójáról, valamint a rádió különböző gyűjteményekben fennmaradt, publikálatlan hangfelvételeiről beszélt, emellett szekcióelnöki feladatokat látott el, továbbá különböző munkacsoportokban és fórumokon képviselte hazánkat. Szabó Tímea Edit könyvtáros (a képen balról a 3.) szintén aktív résztvevője volt a kongresszusnak, többek közt a zenei forrásokat számbavevő nemzetközi repertórium, a RISM (Répertoire International des Sources Musicales) kétrészes workshopján gyarapította szakmai ismereteit. Emellett könyvtárunk munkatársai részt vettek a zeneoktatási intézmények könyvtárai (Libraries in Music Teaching Institutions) szekció ülésén is.
A három teremben párhuzamosan zajló konferencián kollégáink a világ különböző pontjain működő számos zenei gyűjtemény, illetve könyvtár-informatikai fejlesztő projektjeit ismerhették meg, valamint új szakmai ismeretségeket kötöttek. A vendéglátók figyelmességének köszönhetően koncerteken, a helyi zenei gyűjteményekben tett vezetett látogatásokon és helytörténeti kirándulásokon vehettek részt.
A kongresszus programja és absztraktjai az iaml2025.at portálon tekinthető meg.
