Az Akadémián eltöltött idő alatt tanultam meg a fegyelem és a kemény munka alapjait, melynek aztán egész életemben hasznát vettem.

Solti György

Devich Gergely sikere az Ifjú Zenészek Eurovíziós Versenyén

2014. június 1.

A Zeneakadémia Különleges Tehetségek osztályába járó 16 éves csellista harmadik díjat kapott.

Devich Gergely a döntőben Saint-Saens Allegro appassionato című darabját adta elő.  A második díjat Urban Stani szlovén zongoraművésznek ítélte oda a zsűri, a győztes pedig a kínai születésű osztrák hegedűs, Ziyu He lett, aki a szombat esti döntőben Bartók Hegedűversenyének első tételéből játszott részletet a Westdeutscher Rundfunk (WDR) zenekarának élén, az észt Kristiina Poska vezényletével. A zsűri elnöke, Clemens Hellsberg hegedűművész, a Bécsi Filharmonikusok igazgatója a kölni dóm előtti szabadtéri színpadon szombat este lezajlott zenekari döntő után hangsúlyozta, hogy rendkívül magas volt a verseny színvonala, nehéz döntést hoztak. Mindegyik fiatal muzsikus megérdemli az elismerést. A 14 zenész között volt négy hegedűs, két harmonikás, két gitáros, két zongorista, egy brácsás és egy furulyás is. Devich Gergely mellett volt a csapatban egy másik csellista is, a portugál versenyző.
 

Fotó: MTI/Mohai Balázs


Devich Gergely az MTI-nek elmondta, hogy nagyon boldog. Büszke rá, hogy ő képviselhette Magyarországot, és nem okozott csalódást, és önmagának is tudott bizonyítani. Emellett nagyon sok tapasztalatot szerzett, barátokra tett szert. "Jó lenne, ha Magyarország két év múlva is részt venne az EYM versenyen, mert a magyar zenészeknek itt a helyük, és a leendő magyar versenyzőnek sok sikert kívánok!" - mondta a csellóművész.

Az EYM versenyt 1982-ben alapította az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU - European Broadcasting Union), és kétévente rendezik meg Európa különböző nagyvárosaiban. Devich Gergelyt a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) kérte fel, hogy képviselje Magyarországot. Az idén 14 EBU-tagország küldött egy-egy húsz év alatti fiatal muzsikust: Ausztria (Ziyu He), Horvátország (Sara Domjanic), Görögország (Vassilis Digos), Németország (Judith Stapf), Moldova (Livyka Shtirbu-Sokolov), Lengyelország (Bartosz Kolsut), Szlovénia (Urban Stanic), Norvégia (Sonoko Miriam Shimano), Málta (Kurt Aquilina), Svédország (Albin Uusijarvi), Portugália (André Gunko), Csehország (Martin Kot), Hollandia (Lucie Horsch) és Magyarország.

Forrás: MTI/Zeneakademia.hu

Címkék