Kovács Sándort köszöntötte a Zeneakadémia

2024. november 29.

A neves és közkedvelt zenetörténészt 75. születésnapja alkalmából az egyetem vezetősége, valamint kollégái, pályatársai, tanítványai kis ünnepséggel tisztelték meg.

Az eseményen Dr. Kutnyánszky Csaba rektorhelyettes humort sem nélkülöző köszöntőt mondott a professor emeritus tiszteletére, Horti Lilla énekművész, a Zeneakadémia volt növendéke Virág Emese zongoraművész, az egyetem tanára kíséretével pedig két Wagner-dalt adott elő. Dr. Péteri Lóránt, a Zenetudományi Tanszék vezetője beszédében felidézte csaknem harmincéves ismeretségüket, amelynek „közvetlensége és tartalmassága folytonosságot és stabil pontot jelent az én életemben – amiként jelenléted folytonosságot és egy magas minőség igényét képviseli szakmánkban és – közelebbről – tanszékünkön is”. Hozzátette: a zenetudományi felvételi előkészítőn az érdeklődő legifjabbak ma éppúgy Kovács Sándorral találkoznak, mint egykor ő, és e változatlanság értéke abban rejlik, hogy a professzor a szakma klasszikus értékrendjét képviselve, de nyitottsággal és rugalmassággal fordul egy változó világ változó fiataljaihoz. „A jót, a lehetőséget, a fejlődés perspektíváját látod meg bennük, és segíted kibontakozni” – hangsúlyozta.

Fotó: Fazekas István / Zeneakadémia

 

Kovács Sándort a Bartók Rádió hallgatói is jól ismerhetik, az Új zenei újság című műsor szerkesztő-műsorvezetője. Felsőfokú zongoratanulmányait 1969-ben a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola pécsi tanárképző intézetében kezdte, majd a budapesti Zeneakadémián folytatta, ahol 1977-ben végzett zenetudomány és zongora szakon. 1988-ban egyetemi doktori, 1997-ben PhD fokozatot szerzett, 2001-ben habilitált. Évtizedek óta tanít, emellett 1979 és 2001 között tudományos munkatárs volt az MTA Zenetudományi Intézetének Bartók Archívumában, Bartók mellett számos nagy zeneszerző életművével foglalkozott, többek közt Dohnányi, Stravinsky, Webern, Berg, Schönberg, Beethoven, Liszt munkásságával.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Zenetudományi Tanszékét és Doktori Iskoláját is vezette, jelenleg professor emeritus és utóbbi szervezeti egység törzstagja, valamint az Egyetemi Doktori Tanács tiszteletbeli elnöke. Kivételesen széles körű tárgyi tudása, lenyűgöző előadói képességei, az összefüggéseket megvilágító, szemléletes magyarázatai, illetve az ismeretek átadásában megmutatkozó rendkívüli hatékonysága okán máig az intézmény egyik legnépszerűbb oktatója. Zeneművészek és zenetudósok nemzedékeit vezette be a legmagasabb színvonalon az általános és a magyar zenetörténet, a zeneelmélet, valamint a zenei publicisztika szakterületeire. Ismeretterjesztő és kritikai munkássága évtizedek óta jelent mércét, iránytűt és viszonyítási pontot a zeneszerető magyar közönség számára, tevékenysége ugyanakkor generációk óta ad mintát a szakma képviselőinek is.

Kitüntetései között van a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje, továbbá a Lajtha-, az Erkel- és a Kroó György-díj.

Rajong az elefántokért, lelkes tanítványai az iránta érzett szeretetből és tiszteletből, nagy összefogással érték el közönségszavazáson 2021-ben, hogy a Fővárosi Állat- és Növénykert újszülött kiselefántja az ő becenevét, a Samu nevet kapja.